вторник, 27 юни 2017 г.

Микробалончета и HIFU пренасят лекарства до мозъка


Докато в много части на света хората и лекарите все още се чудят какво е това HIFU терапия  и гледат подозрително на всеки нов метод за лечение, на други места броят на излекуваните по този метод продължава да расте непрекъснато. Наред с това учените работят упорито за разработването на нови приложения на фокусиран ултразвук (HIFU) при трудно лечими или нелечеми  според конвенционалната медицина заболявания.

Елиза Конофагу е професор по рентгенология и биомедицинско инженерство в университета Колумбия в Ню Йорк и е ръководител  на Лабораторията по ултразвукова еластография. Тя работи върху разработването на нови методи, както в образната диагностика, така и в областта на терапевтичните приложения на ултразвук при заболявания като Алцхаймер и Паркинсон. Тези заболявания са разположени дълбоко в мозъка и това е подходяща предпоставка за неинвазивното им лечение с фокусиран ултразвук.

Проф. Конофагу се занимава също с изследвания върху приложението на фокусиран ултразвук при лечение на тумори в гърдата и панкреаса. Заедно със своя екип тя разработва собствена медицинска апаратура за изследователските си нужди.

Целта е да се постигне внасянето на конкретна доза лекарство в мозъка чрез преодоляване на кръвно-мозъчната бариера с помощта на микробалончета и високоинтензивен фокусиран ултразвук (HIFU). Кръвно-мозъчната бариера предпазва мозъка от проникване на вредни вещества, което естествено пречи и на проникването на лекарствата. Ето какво споделя проф. Конофагу:

„Ние изграждаме клинични системи за мозъка, гърдата и панкреаса и действаме да бъдат законно одобрени така, че да преминем към клиничното им приложение. Освен това, проучваме възможността за инжектирането на  микробалончета през носа за въздействието им в мозъка. Трябва да открием правилните лекарства за лечение на мозъка. След като лекарството премине през кръвно-мозъчната бариера все още трябва да е действащо и силно. Необходимо ни е лекарство, което работи и което е достъпно или фармацевтичната промишленост може да ни го предостави. Но не е толкова просто. Някои лекарства не са ефективни при Алцхаймер и причината е, че те не могат да преминат през кръвно-мозъчната бариера. А все още не сме наясно, дали няма и друга причина за това?...

В началото се питахме, може ли да преминем през кръвно-мозъчната бариера, без да отваряме черепа? И го направихме. След това се чудехме, колко време е необходимо за да се затвори, след като сме я отворили?  И безопасно ли е? Затова всяка стъпка по пътя ни беше вълнуваща. Не само, че може да се отвори кръвно-мозъчната бариера безопасно, но едновременно с това се открива и потенциал за лечение на мозъка. Най-интересните открития не са интуитивни, защото наистина не ги очакваш. За да отворим кръвно-мозъчната бариера  ние активираме микробалончета  с фокусиран ултразвук. Не само трябва да ги активираме без да отваряме черепа, но трябва и да уловим тяхната реакция през черепа. Така че е необходимо, както да предаваме, така и да приемаме вълни през черепа. Но активирането на микробалончетата е механичен, а не термичен процес и образите от магнитния резонанс и еластографията не ни дават нужната  информация. Обаче ние открихме, че всъщност можем  да чуваме действията на микробалончетата през  непокътнатия череп и да установим дали се колебаят, понеже те изпращат обратно ултразвук. Това е наблюдение на кавитация.

Екипът  на лабораторията ми е около 25 души. Радваме се, че можем да работим с различни отдели на университета Колумбия: патология, неврология, неврохирургия, радиология, кардиология, съдова хирургия, онкология и др. Извън университета Колумбия мога да си сътруднича с Пол Дейтън от университета в Северна Каролина. Пол е разработил nanodroplets, които използваме в работата ни с кръвно-мозъчната бариера. Инжектираме тези микроскопични частици венозно в кръвния поток. След това използваме фокусиран ултразвук, за да ги разширим в микробалончета. Извън третираното място микробалончетата могат да причинят засенчване и да попречат на предаването на ултразвука. Но интересен е фактът, че можем да предизвикаме микробалончета избирателно там, където и когато са ни необходими.

Проф. Елиза Конофагу
Общото в нашата работа е неинвазивна, безкръвна и нейонизираща терапия и медицинско приложение на научните открития. Например,  не мога да повярвам, че инвазивната хирургия все още е единствената възможност за лечение на доброкачествени тумори. Трябват ни алтернативи и този високоинтензивен фокусиран ултразвук  може да се окаже най-добрата алтернатива. Ще отнеме много време докато се разбере как работи човешкият мозък, но не е необходимо да разбираме как действат лечението и механизмите му. Трябва да разработваме терапии…”

По материали от: FocusedUltrasoundFondation

Благодарим Ви, че бяхте с нас! Споделете тази статия с приятелите си! А ние ще продължаваме да Ви информираме за всяка новост, свързана с терапия HIFU. За да не пропуснете нито една от новите ни публикации, абонирайте се във формата, която се намира в горния десен ъгъл.

А тук имаме още няколко интересни статии за Вас:

HIFU при
педиатрични тумори


четвъртък, 8 юни 2017 г.

HIFU при педиатрични тумори


Изследователи в детската болница Nicklaus, Маями, Флорида стартираха проучване за прилагане на HIFU при деца и младежи с доброкачествен тумор на мозъка. Проучването има за цел да реализира и докаже безопасността на използването на фокусиран ултразвук за отстраняване на различни доброкачествени тумори, разположени в централната част на мозъка при десет пациенти на възраст от 8 до 22 години. Ако не се лекуват, тези тумори често причиняват пристъпи, когнитивни нарушения или други усложнения, докато растат.

Първият пациент, включен в проучването, страда от инвалидизиращи пристъпи в резултат на хипоталамичен хамартом. Хипоталамичен хамартом представлява ограничено със собствена капсула доброкачествено тумороподобно образувание, което се локализира в хипоталамуса. Това състояние може да предизвика разнообразни симптоми, някои от които са преждевременен пубертет, раздразнителност, поведенчески проблеми, пристъпи на гняв или смях, скелетни аномалии, хидроцефалус, увреждане на функцията на хипофизата и други. Хипоталамичен хамартом може да се дължи на наследствена предразположеност, хромозомни мутации, грешки по време на ембрионалното развитие, генетични заболявания и други. 

Само с една процедура HIFU беше постигната пълна аблация на тумора. Малкият пациент се прибра у дома си на следващия ден, а след няколко дни се върна на училище. Припадъците бяха изчезнали.

Лекарите, участващи в проучването са:  Dr. John Ragheb, директор на отдела по неврохирургия; Dr. Travis Tierney, неврохирург; Dr. Ian Miller, директор на програма Епилепсия; Dr. Sanjiv Bhatia, неврохирург; Dr. Nolan Altman, директор на радиологичен отдел; Dr. Prasanna Jayakar, Chairman председател на Brain Institute; Dr. Jennifer McCafferty, директор на Института за детски проучвания в Маями.

„Всяка първа по рода си процедура е като пускането на космическа совалка, но ние бяхме убедени, че фокусираният ултразвук е перфектното решение за този вид тумори. Nicklaus Children’s е лидер в лечението на педиатрична епилепсия и един нов, иновативен инструмент, който можем да предложим на децата и семействата, страдащи от тези мозъчни тумори е вълнуващо постижение.” – казва Dr. Travis Tierney

Традиционните опции за лечение включват противоепилептични лекарства или отворена хирургия за отстраняване на тумора. Инвазивните техники обаче, са свързани с риск от кръвоизливи, инфекции и дори развиване на нови неврологични проблеми. А противоепилептичните лекарства могат да имат нежелани странични ефекти или да се окажат неефективни за много пациенти.

„Фокусираният ултразвук има много предимства пред традиционната хирургия, които са от особено значение за педиатричните пациенти. Той е неинвазивен, без йонизиращо лъчение, с по-малък риск от инфекции и не разрушава съседните здрави тъкани. При необходимост може да се повтори и отнема много кратък период за възстановяване.” – казва Dr.  Tim Meakem, MD, медицински директор на Focused Ultrasound Foundation

По материали от: Focused Ultrasound Foundation и ФРАМАР 

Благодарим Ви, че бяхте с нас! Споделете тази статия с приятелите си! А ние ще продължаваме да Ви информираме за всяка новост, свързана с терапия HIFU. За да не пропуснете нито една от новите ни публикации, абонирайте се във формата, която се намира в горния десен ъгъл.

А тук имаме още няколко интересни статии за Вас:

Миоми и усложнения