неделя, 11 август 2019 г.

Нова неинвазивна технология може да замени ендоскопа


Източник: MedicalNewsToday

Понастоящем ендоскопията е един от най-разпространените методи за медицинско изобразяване. Използването й включва диагностициране на състояния, които засягат белите дробове, дебелото черво, гърлото и стомашно-чревния тракт. Но една нова революционна технология може напълно да сложи край на ендоскопията.

Maysam Chamanzar, доцент по електро и компютърна техника в Carnegie Mellon University в Питсбърг, Пенсилвания и Matteo Giuseppe Scopelliti, лекар-изследовател в същия отдел, са разработили неинвазивна технология за ултразвуково изображение, която обещава да замени ендоскопа.

Chamanzar и Scopelliti обясняват, че биологичната тъкан като плътна и непрозрачна среда ограничава възможностите на оптичните методи. Новата технология обаче използва ултразвук, за да създаде "виртуална леща" (обектив) в тялото, вместо да вмъква физическа такава (както е при ендоскопията). Ултразвуковите вълни могат да компресират или разреждат средата, в която проникват. Светлината пътува по-бавно през компресирани носители и по-бързо в разредени среди. Авторите обясняват как са създали виртуален обектив, използвайки метода на компресия/разреждане:

„Докато ултразвуковите вълни се разпространяват през средата, те модулират плътността й, а оттам и локалния й показател на пречупване; средата се компресира (сгъстява) в областите с високо налягане, което води до по-висока плътност, а в зоните с по-ниско налягане тя се разрежда и съответно плътността се понижава. В резултат на това вълната, която се намира под налягане, създава локален контрастен индекс на пречупване…

Освен това, настройването или пренастройването на ултразвуковите вълни отвън може да премества обектива вътре в средата, което му позволява да пътува до различни региони и да прави снимки на различна дълбочина...

Използвахме ултразвукови вълни за да изваем виртуална оптична релейна леща в дадена целева среда, която например може да бъде биологична тъкан. Следователно тъканта е  превърната в обектив, който ни помага да улавяме и препредаваме изображенията на по-дълбоки структури…“

Някои от приложенията на новата технология включват изобразяване на мозъка, диагностициране на кожни състояния и идентифициране на тумори в различни органи. Методът може да включва ръчно устройство или пластир на кожата, в зависимост от зоната, която се нуждае от наблюдение. Просто прилагайки го върху повърхността на кожата, медицинските специалисти биха могли да получат изображения на вътрешни органи без потенциалните странични ефекти на ендоскопията...

Новата технология е описана подробно в списанието  Light: Science and Applications.

Благодарим ви, че бяхте с нас! Споделете тази статия с приятелите си! А ние ще продължаваме да Ви информираме за всяка новост, свързана с приложенията на високоинтензивен фокусиран ултразвук. За да не пропуснете нито една от новите ни публикации, абонирайте се във формата, която се намира в горния десен ъгъл.

Тук сме приготвили още няколко интересни неща за вас:


Ролята на HIFU при рак
на щитовидната жлеза
Фокусираният ултразвук може
да замени опиатите

предписвани с рецепта
Фокусиран ултразвук
при лечение на
сърдечно-съдови заболявания


Няма коментари:

Публикуване на коментар